Keď slušní ľudia musia utekať pred extrémistami

Autor: Peter Múčka | 20.6.2015 o 22:49 | (upravené 23.6.2015 o 19:40) Karma článku: 11,37 | Prečítané:  10892x

Pokiaľ je človek slušný a nepácha nič protizákonné, nemal by sa ničoho báť. Dnes tomu ale bolo v centre Bratislavy trochu inak, čiastočne aj vďaka polícií.

Tak ako mnoho ďalších ľudí a rodín s malými deťmi, rozhodol som sa aj ja stráviť sobotné popoludnie na pretekoch veľkého významu Svetového pohára horských cyklistov v mestských zjazdoch Downhill City World Tour v Bratislave. Podobných pretekov nie je v našich končinách veľa. Bolo vcelku pekné letné počasie, neskôr trochu spŕchlo, to však ale veľmi neprekážalo. Organizačne to bolo tiež celkom v poriadku.

Bez problémov prebiehali úvodné sprievodné akcie, tréningy, kvalifikačné jazdy a tiež aj začiatok finálových jázd. Ja som stál v dolnej časti trate na menšom svahu, keď zrazu začali ľudia bežať z vrchu smerom dole. Moja prvá myšlienka, že asi spadol nejaký jazdec. Po chvíli sa objavili extrémisti zo skončeného zhromaždenia proti kvótam migrantov. Po chvíli za jedným z organizátorov pribehol Čech a hovoril, že dole mlátia jedného z kameramanov, čo bola pravda, kameraman mal ranu na hlave. Okrem toho extrémisti začali rozoberať dolnú časť trate. Medzitým iná skupina vybehla smerom k nádvoriu Bratislavského hradu. Až niekoľko minút na to bolo počuť sirény policajtov, ktorí ihneď začali extrémistov vytláčať. Organizátori sa však pre bezpečnosť divákov rozhodli preteky zrušiť a povedali ľuďom nech sa v skupinách rozídu do mesta. Situácia sa začala postupne upokojovať.

Tieto preteky boli v priamom televíznom prenose vysielané do mnohých krajín na svete, čo po násilnostiach znamenalo zbytočnú blamáž pre Slovensko.

Hovorkyňa Policajného zboru ešte predtým uviedla, že situáciu majú pod kontrolou, to by však zrejme neprišlo k násilnostiam a rozoberaniu trate. Následne polícia zasiahla, zatkla niekoľko extrémistov a upokojila situáciu, pre prípadných zranených prišli sanitky. Avšak podľa môjho názoru mala aj túto skupinu extrémistov kontrolovať polícia, ako tomu bolo v iných častiach mesta a tým pádom by sme boli predišli rôznym násilnostiam a problémom.

Potom už len mrzí hnev a frustrácia organizátorov:

"Človek sa polroka snaží, maká na tom, stojí to veľa úsilia a nakoniec to vyvrcholí niečím úplne iným. Nedá sa to opísať. Človek dá do toho maximum a takto sa to obráti," hovorí Filip Polc, jeden z organizátorov pretekov.

"Neviem, nebudem to ani komentovať. Prešiel som brazílskymi favlami (chudobné štvrte,), kde sa ľudia zabíjajú pomaly na dennej báze, no funguje to tam v pohode. A tu sa stane toto. Veľmi ma to štve," hneval sa.

"Vandali rozbili spodnú časť trate, ktorú sme sa snažili opraviť. Bohužiaľ, z časového hľadiska sa nám to už nepodarilo," priznal Polc.

Ostáva už len dúfať, že podobné zbytočné násilnosti sa nebudú opakovať a že sa ešte niekedy Downhill City World Tour do Bratislavy vráti. Filip Polc, najlepší jazdec v týchto pretekoch a predovšetkým jeho fanúšikovia si to určite zaslúžia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém. Nová vláda je aj preto v nedohľadne.


Už ste čítali?